Egy kezdő kertész tapasztalatai

Hobby-kertészet

Hobby-kertészet

Mandarin magoncok gondozása

...avagy büszkeség és sikerélmény magasfokon

2015. március 16. - KreatívSzabadidő

Ha kibújtak a hajtások, kicsit változik az eddig megszokott gondozási módszer, de semmivel sem bonyolultabb a helyzet, mint az eddig megszokottak.

 

Hogyan tovább?

A hajtásokat picit másként kell gondozni, hiszen most már NÖVÉNYről beszélünk, nem pedig magokról... Igaz, hogy még csak "baby", de attól még növény...

 

Víz

Az eddig megszokott gyakori locsolás helyett kicsit kevesebb vízzel is beéri a növénykénk, mint "mag-korában".
Elegendő, ha akkor öntözzük, ha a földfelszín kicsit kiszárad, vagy a másik lehetséges alternatíva, hogy locsoljuk minden nap, de kevesebb vízzel.

Én a 2. opciót választottam, mert megszoktam, hogy reggelente végiglocsolom őket és ha már így bevált a dolog, ennél maradtam. De tényleg csak kevés vizet kapnak, szinte csak csepegtetek. Jól működik a rendszer, szépen fejlődnek a hajtások.

Ha szomjaznak a növények, azonnal "szólnak", úgyhogy mindig tudhatjuk, hogy megfelelő-e számukra a vízmennyiség.
Kevés a víz, ha fonnyadni látszanak a sziklevelek. Ilyenkor kicsit összezárnak és veszítenek a tartásukból. Nem kell megijedni, bőséges locsolás után rögtön magukhoz térnek, ha odafigyelünk és időben észrevesszük a jelzéseket.

 

Hőmérséklet

 

Itt nincs semmi változás, az a hőfok, ami a csírázáshoz megfelelő volt, tökéletes a hajtásoknak is. 

 

Napfény

 

 

A friss hajtások imádják a tavaszi napsütést. Ilyenkor még nem olyan erősek a napsugarak, így ahogy melegszik az idő, fokozatosan hozzászoknak a napfényhez.
A fény segíti a növekedésüket, úgyhogy keressünk nekik olyan helyet, ahol ez biztosítható. Napfényből sosem elég, de minimum 8 órás fényfürdő ajánlott számukra.
Az ablakpárkánnyal viszont csak óvatosan! Ha nincsenek hozzászokva a napsütéshez, könnyen megéghetnek, ablaküveg mögött pedig ez hatványozottan érvényes. Természetesen ez a nyári, tűző napsütésre vonatkozik, ilyenkor, kora tavasszal ez a veszély még nem áll fent. De ügyeljünk arra, hogy mire megérkezik a perzselő nyár, a mandarinok már legyenek napsütéshez szokva.


Nálam közvetlenül az ablak mellett vannak, így reggelente csak felhúzom nekik a redőnyt és kész. Rettentő hálásak érte, látványosan gyorsabban nőnek, ha megkapják a napi fény-adagjukat.

 

Átültetés

 

Ha a tejfölös poharas, vagy a nevelőtálcás módszert alkalmaztuk, az átültetésre bizony hamar sort kell keríteni. Mikor a 2 sziklevél mellett kifejlődik a 3. levélke, a növényeket ültessük külön egy nagyobb, alul lyukacsos cserépbe. A fejlődéshez tér kell, nem csak felül, hanem alul is, a gyökereknek. Ez az egyik oka a költöztetésnek, a másik pedig, ahogy azt már többször említettem, a víz felgyülemlésének elkerülése a cserép alján. Alul lyukas cserépből a felesleges víz könnyen távozhat, ha szükséges.
Ültetés során vigyázzunk a növények épségére! Ha előtte bőségesen megöntözzük, fellazíthatjuk a talajt, így könnyebben tudjuk majd kiemelni őket a földből. A "társbérlet" veszélye továbbá, hogy a mandarincsemeték gyökerei összegabalyodhatnak. Ilyenkor nehéz a sérülésmentes szétválasztás, ezért biztonságosabb ebben a korai szakaszban külön szedni őket.
Átültetés után rögtön öntözzük meg őket!

 

 

2015.03.

A bejegyzés trackback címe:

https://hobbykertesz.blog.hu/api/trackback/id/tr727270455

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása