Általános tudnivalók:
A mandarinfa magról való vetése pofonegyszerű, bárkinek sikerülhet, csak egy kis odafigyelésre van szükség. Bárki sikerrel nevelhet mandarinfát az otthonában, az is, aki a legkevésbé sincs ellátva úgynevezett "kertész-vénával".Kezdőknek különösen ideális ezzel a gyümölccsel próbálkozniuk, mert a siker nagy valószínűséggel nem marad el! Vessünk el egyszerre több magot, így is növelve az esélyeket!
Fontos azonban tudni, hogy mandarinfa magról való nevelése esetén a fa ritkán terem gyümölcsöt, különösen szobanövényként. Ha mégis teremne, ahhoz egyrészt óriási szerencsére, másrészt hosszú évekre van szükség. De ez ritkább, mint a fehér holló... Ráadásul, ha mégis teremne, semmiképp' sem számíthatunk ugyanolyan minőségű gyümölcsre, mint a magot adó gyümölcs volt, mivel azok a mandarin gyümölcsök, melyeket a zöldségesnél veszünk, nem csak az anyagyümölcs örökítőanyagát hordozzák magukban, így egy teljesen új minőségű termést kapunk. - Illetve kapnánk, ugyanis ha mégis teremne az így nevelt mandarinfa, inkább számíthatunk gyenge és rossz minőségű, úgynevezett vadtermésre, mint szép, egészséges és édes gyümölcsre. Ráadásul ez is inkább csak a szabadban nevelt egyedekre jellemző.
De természetesen erre is van megoldás... :) Oltással könnyedén termővé varázsolhatjuk mandarinfánkat, ehhez pedig nincs szükségünk másra, mint egy hozzáértő kertészre, aki elvégzi a beoltást. Oltani legkorábban akkor lehet biztonságosan és sikerrel, ha a mandarinfa törzse már legalább ceruza-vastagságú.
Addig is, amíg a növény eléri ezt a fejlettségi szintet, büszkélkedhetünk vele szobanövényként, hiszen a mandarinfa rendkívül mutatós növény termés nélkül is.
Mandarin magvetésre leginkább a késő téli, valamint a kora tavaszi időszak a legszerencsésebb. Így van idejük a csemetéknek a nyári melegben megerősödni, ennek köszönhetően pedig nagyobb biztonsággal vészelik át gond nélkül a teleltetési időszakot.
...most pedig jöjjenek a magvetéssel kapcsolatos tudnivalók!
Mandarin magvetés:
(Ahogy én csináltam)
Amire szükség van:
- néhány érett és egészséges gyümölcsből nyert mandarin mag
- általános virágföld
- cserép és alátét, nevelő tálca vagy valamilyen tégely
- víz
Kezdetben választhatunk bármilyen növénytermesztésre alkalmas tégelyt vagy poharat, akár tejfölös poharat is; de vethetjük a magokat akár egy nagyobb, közös cserépbe, illetve nevelő tálcába is.
Én a "próbaüzemet" cserépben végeztem, de azóta már beszereztem nevelő tálcát is.
Ez egy olyan tálca, ami kis rekeszekre van osztva, ezekbe lehet egyesével elvetni a magocskákat. A rekeszek alja lyukas a vízátfolyás megteremtése miatt, alatta pedig van egy plusz tálca felfogni a távozó felesleges vízmennyiséget. Nagyon hasznos és kényelmes, pár száz forintért megvásárolható.
Így néz ki:
(Természetesen kapható kisebb-nagyobb méretben és rekesz-számmal.)
Bevezetőnek ennyi elég, indulhat a kertészkedés!
A folyamat lépésről-lépésre:
1) Szaporításhoz mindig érett és egészséges gyümölcsből vegyük a magokat. Az éretlen gyümölcs magjának csírázóképessége alacsonyabb, sérült magból pedig szinte biztos, hogy nem fejlődik növény.
2) A magocskákat jó alaposan mossuk meg, hogy ne maradjon rajtuk sem gyümölcshús, sem pedig olyan hártya, ami gátolná a hajtatást.
3) A cserepet, vagy választott edénykét, tálcát megtöltjük virágfölddel. Lazán szórjuk a földet, ne tömörítsük.
4) A földet előlocsoljuk, még azelőtt, hogy a magoncokat elvetnénk. Ezzel elkerülhetjük, hogy a vízsugár rátömörítse a magokra a felettük elterülő földréteget. Ne álljon a cserépben víz, de legyen kellőképpen nedves. A magocskáknak nedvességre van szükségük, hogy a magház megpuhulhasson és a hajtás kibújhasson.
5) Ezután jöhetnek a MAGOK:
* ha cserepet választottunk, nyugodtan lehet többet is vetni ugyanabba a cserépbe
(kellő távolságot hagyva köztük, hogy kényelmesen elférjenek)
* ha kisebb pohárra esett a választásunk, inkább egyesével vagy kettesével vessük a magokat
(átültetésnél megkönnyítjük vele a dolgunkat)
* ha nevelő tálcát használunk, rekeszenként egy magonc vetése az ideális mennyiség
6) Fúrjunk a földbe kb. 2 cm mély mélyedéseket, a magoncok átmérőjében. Erre alkalmas eszköz például egy ceruza vége.
7) Szórjuk a magoncokat a mélyedésekbe. A magok fekvése és fekvésük iránya mandarin esetében nem számottevő. Bárhogy vetjük is el őket, a gyökér és a hajtás is megtalálja a számára "kötelező haladási irányt".
Azaz a gyökér minden esetben függőlegesen lefelé, a szár pedig függőlegesen felfelé fog utat törni magának.
8) Végül húzzuk össze a virágföldet a mélyedések felett, betakarva ezzel a magoncokat.
Ezzel kész is vagyunk! Nincs más hátra, mint várni... :)
(Gondozás csírázás alatt: köv.bej.)
2015.03.